Paskolos sutartis – Ką reikia žinot?

LinkedInShare

Kiekviena paskolas teikianti įmonė ar institucija dažniausiai paaiškina, kaip su ja sudaroma paskolos sutartis, kokiomis sąlygomis žmogus gali pasiskolinti tam tikrą sumą pinigų, kaip apskaičiuojamos tos paskolos ribos, bei atsako į kitus su teikiamomis paslaugomis susijusius klausimus. Gali susidaryti įspūdis, kad įmonės ar institucijos teikiamos paslaugos rūšis yra vienintelė ir neturinti alternatyvų. Tačiau verta žinoti, kad paskolos sutartis gali būti įvairių rūšių.

Skirtingos paskolos ir jų sutartys

Paskolos gali būti skirtingų tipų: skolinimasis iš draugo, banko, finansinės institucijos, greitųjų kreditų teikimo bendrovės ir kt. Tačiau paskolos sutartis tarp fizinių asmenų, asmens ir institucijos, fizinio asmens ir bendrovės ir pan. remsis tais pačiais teisiniais principais. Galima sakyti, nesvarbu, iš ko skolinsitės, tačiau tinkamai sudaryta paskolos sutartis turės panašumų.

Paskolos sudarymas

Sudarant kiekvieną paskolą, reikia atsižvelgti į kelis aspektus, iš dalies nulemtus Lietuvos Respublikos įstatymų ir civilinio kodekso:

  • Paskolos sutartimi laikomas sandoris, kurio viena šalis kitai šaliai perduoda nuosavybėn pinigus arba įvardintus suvartojamuosius daiktus. Antroji šalis (paskolos gavėjas) įsipareigoja grąžinti tai, kas pasiskolinta arba kitus tokios pačios vertės sandoryje nurodomus daiktus bei mokėti palūkanas, jeigu taip nustato sutartis.
  • Laikoma, kad paskolos sutartis, notarine forma sudaryta, ima galioti nuo to momento, kai paskolos davėjas suteikia gavėjui pinigus arba skolinamus daiktus.
  • Laikoma, kad paskolos sutartis tarp fizinių asmenų gali būti žodinė tada, kai paskolos vertė neviršija 580 eurų (2000 litų). Kai skolinama didesnė pinigų suma ar didesnės vertės daiktai, taip pat, kai paskola suteikiama dalyvaujant juridiniams asmenims, reikalinga rašytinė paskolos sutartis, notarine forma.
  • Paskolos sutartis gali būti atlygintinė ir neatlygintinė. Neatlygintine savaime ji tampa tada, kai skolinamas objektas tarp fizinių asmenų – suvartojamosios prekės (pvz., bulvės, grūdai ir pan.), o sutartyje nėra nurodyta, ar ji atlygintinė, ar ne. Visais kitais atvejais sutartis laikoma atlygintine. Sutarties atlygintinumas išreiškiamas nustačius palūkanas.
  • Sutartis gali būti terminuota (kai nurodomas grąžinimo terminas bei galimos aplinkybės termino pratęsimui) arba neterminuota – kai nėra susitarimo, kada turi būti grąžinti pasiskolinti pinigai ar vartojamieji daiktai.

Kai paskola yra kredito pobūdžio, ją suteikti gali tik bankas arba kreditavimo įmonė, o sutartis privalo būti rašytinė, pasirašyta abiejų šalių. Kreditavimo sutarties sandorio dalykas negali būti suvartojamieji daiktai (pavyzdžiui, bulvės, plytos, lentos ir kt.), skolinami gali būti tik pinigai. Kreditavimo sutartis visuomet yra atlygintinė.

Gauti paskolą

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>